Naukowcy z Czech uruchomili w Zjednoczonych Emiratach Arabskich projekt S.A.W.E.R. – urządzenie, które produkuje wodę z powietrza.

System S.A.W.E.R. zainstalowany w ZEA

System S.A.W.E.R. (Solar Air Water Earth Resources) opracowany przez naukowców z Wyzszej Uczelni (CVUT) został zainstalowany i uruchomiony na przełomie lipca i sierpnia. Aktualnie pracuje w trybie eksploatacji próbnej, która bedzie trwała około 6 miesięcy. Dłuższy okres testowy jest niezbędny, by wypróbować prace w różnych warunkach klimatycznych i sprawdzić zachowanie systemu nawet podczas ekstremalnych temperatur. Doświadczenia i uwagi będą wykorzystane podczas produkcji kolejnego urządzenia, które będzie częscią czeskiej ekspozycji na Światowej Wystawie EXPO 2020 w Dubaju.

Jednostka WatiMin do uzdatniania wody wyprodukowanej poprzez S.A.W.E.R.

Urządzenie projektu S.A.W.E.R. mieści się w dwóch kontenerach, zasilane jest energią słoneczną. Na chwilę obecną produkuje ponad 100 litrów wody dziennie. Dzięki uzdatnieniu wody za pomocą jednostki WatiMin firmy EuroClean (filtracja, wzbogacenie niezbędnymi minerałami, dezynfekcja) powstaje woda pitna. System S.A.W.E.R. mógłby pomagać w oddalonych obszarach, gdzie nie ma dostępu do wody i niezbędnej infrastruktury.

Kompletacja i załadunek systemu do transportu

Źródło:
https://zahranicni.ihned.cz/c1-66621170-vynalez-ceskych-vedcu-ktery-dokaze-vyrabet-vodu-ze-vzduchu-je-v-provozu-v-pousti-ve-spojenych-arabskych-emiratech

https://radiozurnal.rozhlas.cz/testy-ceskeho-zarizeni-na-vyrobu-vody-v-pousti-predcily-ocekavani-projekt-sawer-7681332

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10101491767-studio-ct24/218411058330807/

Dodaj nowy komentarz

Uzdatnianie wody dla przemysłu
Przeczytaj poprzedni wpis:
Dezynfekcja wody jonami miedzi i srebra nie jest niechemiczną i tanią metodą dezynfekcji wody...
Dezynfekcja wody jonami miedzi i srebra : fakty i mity

W ostatnim czasie pojawiła się na rynku polskim nowa metoda dezynfekcji wody – dezynfekcja wody jonami miedzi i srebra (Cu...

Zamknij