Normy dla wody pitnej: 100 mg / l (250 mg / l w przypadku chlorków z podłoża geologicznego)
- przy znacznym przekroczeniu normy możliwy jest słony smak wody
- W innym przypadku brak barwy, brak smaku, brak zapachu
- Zwiększona korozja urządzeń metalowych
Usuwanie chlorków z wody
- Chlorki z wody usuwamy za pomocą odwróconej osmozy
Chlorki są niezbędnymi związkami dla organizmów żywych, w tym ludzi. Chlorki w wodzie to składniki o największym udziale. Nie są więc w żaden sposób szkodliwe dla zdrowia. Jednak ich nadmiar przejawia się zwiększonym korozyjnym działaniem wody na materiały metaliczne. Zasolona woda może mieć także negatywny wpływ na nawadniane rośliny, ale w tym przypadku lepiej kierować się przewodnością wody niż zawartością chlorków (patrz przewodność).
Do wód podziemnych chlorki dostają się rzadko, w przypadku specyficznego podłoża. W wodzie powierzchniowej w rzekach ich zawartość stopniowo rośnie w kierunku ujścia rzeki do morza. Do wód powierzchniowych dostają się albo poprzez działalność człowieka, albo z wydzielin i pozostałości żywych organizmów. Jonity używane do usuwania azotanów (jonity anionowe) uwalniają chlorki do wody w ramach wymiany jonowej (usuwają z wody szkodliwe azotany i zastępują je nieszkodliwymi chlorkami).
Przy obniżaniu zawartości chlorków używa się odwróconej osmozy. W obszarach nadmorskich technologia ta jest używana na przykład do odsalania wody morskiej. Ponieważ odwrócona osmoza pozbawia wodę wszelkich minerałów (demineralizacja) niemal całkowice, stosuję się tzw. by-pass. Część wody przepływa wokół by-passem i za odwróconą osmozą jest mieszana z demineralizowaną wodą, aby uzyskać odpowiednią zawartość minerałów.
Często zadawane pytania (FAQ):
Chlorki są to ujemne jony – aniony. W organizmie człowieka są one odpowiedzialne za utrzymanie równowagi wodno-elektrolitowej.
Chlorki są pierwiastkami niezbędnymi dla organizmów żywych. Są również ważne dla ludzi, więc nie są szkodliwe dla zdrowia.
Chlorki są żrące dla materiałów metalowych, dlatego ich duże stężenie w wodzie powoduje korozję instalacji hydraulicznych.
Zazwyczaj chlorki usuwane są za pomocą odwróconej osmozy.