Zakres procesów wykorzystujących wodę w przemyśle maszynowym jest wyjątkowo szeroki, w związku z czym musi ona spełniać różne wymagania jakościowe w zależności od celu jej użycia. Wody używa się w kotłach, do mycia, płukania, chłodzenia, a także do czynności specjalistycznych (np. przy cięciu wodą, hartowaniu stali itp.). To od wykonywanego procesu zależy, jaką metodą należy uzdatnić wykorzystywaną wodę. Na wybór technologii uzdatniania ma wpływ przede wszystkim jakość dopływającego medium, a także panujące warunki pracy. Przy uzdatnianiu wody chłodniczej najczęściej filtruje się ją z zanieczyszczeń mechanicznych, a następnie dozuje się odpowiednie chemikalia. Dzięki nim chroni się urządzenia przed korozją, osadzaniem kamienia oraz tworzeniem biofilmu. Wodę do mycia oraz płukania uzdatnia się poprzez filtrację, zmiękczanie, dozowanie inhibitorów korozji, dezynfekcję i demineralizację. Inne specjalistyczne procesy przemysłowe wymagają stosowania wody o określonych parametrach, lecz do jej wytworzenia wykorzystuje się te same technologie uzdatniania. Celem powyższych czynności jest ochrona aparatury produkcyjnej, zapobieganie awariom, oszczędzanie energii, a także zagwarantowanie wymaganej czystości i jakości produktów.
Typowe procesy, które stosujemy
- Filtracja (usunięcie zanieczyszczeń, głównie mechanicznych)
- Zmiękczanie wody (usunięcie jonów wapnia i magnezu, co eliminuje powstawanie osadów)
- Uzdatnianie chemiczne (dozowanie inhibitorów korozji i biocydów, poprawa wartości pH, ochrona urządzeń)
- Dezynfekcja wody dwutlenkiem chloru (ochrona przeciw bakteriom, usunięcie biofilmu)
- Odwrócona osmoza (wyeliminowanie zanieczyszczeń wszelkiego rodzaju, produkcja wody demineralizowanej o niskiej przewodności elektrycznej)
Każdy klient jest dla nas ważny
Tworzymy oferty dopasowane do potrzeb klienta – dzwonimy, spotykamy się, rozmawiamy, analizujemy i dostarczamy propozycje najlepszych rozwiązań.