Bakteria Legionella w wodzie szpitala
Pandemia COVID-19 spowodowała pogorszenie i tak trudnej sytuacji w polskiej służbie zdrowia. Niedofinansowanie, deficyt personelu medycznego, zły stan techniczny budynków i sprzętu, to najważniejsze problemy, z którymi od dawna borykają się szpitale. Wprowadzone w związku z pandemią ograniczania spowodowały pojawienia się kolejnego zagrożenia dla pacjentów i personelu — bakterię Legionella w wodzie szpitala.
Stan techniczny Szpitali a bakteria Legionella
Szpital w województwie opolskim posiada kilku dużych oddziałów i około 400 łóżek. To duża instytucja, która w czasie pandemii musiała zmierzyć się z problemem obecności groźnej bakterii w ciepłej wodzie użytkowej. Dyrekcja Szpitala jako możliwą przyczynę pojawienia się bakterii wskazuje ograniczenia w prowadzonych zabiegach oraz przyjmowaniu pacjentów, których pośrednim efektem jest mniejsze zużycie wody, a co za tym idzie niewystarczający obieg w rozległej instalacji wodnej.
Bakteria Legionella w wodzie szpitala
Zakamienione rury, zastoje wody i ślepe odcinki starej instalacji wodnej tworzyły idealne warunki do namnażania się bakterii legionella, której rozwojowi sprzyjało także niskie zużycie wody. W efekcie normy obecności bakterii Legionella dla wody do spożycia zostały mocno przekroczone. Analiza wody przeprowadzona przez SANEPID wskazała znaczne (kilkutysięczne) przekroczenia występowania bakterii. Dla placówek medycznych maksymalne stężenie Legionelli w wodzie wynosi 100jtk/l oraz 50jtk/100ml.
Bakteria Legionella jest szczególnie niebezpieczna do osób starszych oraz z obniżoną odpornością. Po odkryciu przekroczonych norm bakterii w wodzie w pierwszej kolejności rozważano zamknięcie Oddziału Geriatrii. Niezwykle istotne stało się podjęcie szybkich i skutecznych działań.
Skuteczna dezynfekcja wody
Tradycyjna dezynfekcja termiczna, czyli „przegrzew” wody w obiegu nie był możliwy z powodu niskiej temperatury wody, zasilającej Szpital w okresie letnim. Inne metody, jak na przykład dezynfekcja podchlorynem nie dają natomiast gwarancji szybkiego efektu, który w przypadku szpitala był niezbędny. Zdecydowano się więc na metodę dezynfekcji za pomocą dwutlenku chloru. W szpitalnej instalacji wodnej zainstalowano generator dwutlenku chloru, który idealnie sprawdza się w przypadku jednorazowych działań, w których ważny jest czas i efektywność.
Po konsultacji z sanepidem ustalono terminy kolejnych badań oraz warunki eksploatacji zagrożonych oddziałów. Nasi technicy we współpracy z personelem technicznych szpitala przeprowadzili szybką i efektywną dezynfekcję całej szpitalnej instalacji. Przeprowadzone we wskazanym terminie badania sanepidu nie wykryły obecności bakterii Legionella w szpitalnej wodzie.
Generator dwutlenku chloru — skuteczna profilaktyka
Skuteczność metody przekonała Dyrekcje Szpitala o tym, że do eliminacji problemu wybrano właściwą firmę. W efekcie został zakupiony nowy generator dwutlenku chloru EuroClean OXCL II. Urządzenie posiada zdalny monitoring pracy i możliwość sterowania. Generator służy do codziennej profilaktyki czystości wody w budynku, tak aby problem legionelli już się nie powtórzył. Gwarancję fachowej obsługi i eksploatacji urządzenia jest firmowa obsługa techniczna.
Regionalny Manager
Napisz do nas, pomożemy!