Bakteria Legionella w wodzie basenu w Malborku
Bakteria Legionella w wodzie basenu w Malborku – obiekt zamknięty do odwołania
Bakteria Legionella w wodzie basenu w Malborku była przyczyną decyzji Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej o zamknięciu jedynej pływalni w Malborku.
Bezpośrednim powodem zamknięcia było wysokie skażenie bakteriami legionelli wody, znajdującej się w natryskach pływalni. Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Malborku, do którego należy basen, szacuje że zlikwidowanie zagrożenia może zająć kilka tygodni. Ponowne otwarcie obiektu planowane jest na początek stycznia.
– Dla nas to duży problem, bo nie mamy gdzie trenować do zawodów. Dzieci przygotowujące się do kolejnych imprez będą musiały korzystać z pływalni w Tczewie – mówi Tomasz Rażewski z klubu i szkółki nauki pływania Delfin. – Kursy nauki pływania zostały przełożone do czasu ponownego otwarcia basenu w Malborku.
Czyim obowiązkiem jest zapewnienie odpowiednich norm wody w obiekcie?
Sanepid nie potrafi na razie podać przyczyn skażenia wody bakterią, która jest szczególnie groźna gdy występuje w aerozolu wodnym. Nie jest też w stanie zapewnić odpowiedniej kontroli wody w prywatnych mieszkaniach.
– To obowiązek właściciela domu lub zarządcy – wyjaśnia sanepid.
Bakteria Legionella może prowadzić do bardzo groźnej infekcji bakteryjnej. Najgroźniejszą dla człowieka postacią tej bakterii jest legionella pneumophila, która może doprowadzić nawet do śmierci chorego. Pierwszymi objawami zachorowania są zaburzenia oddychania, kaszel oraz silny ból głowy. Dlatego zapewnienie czystej i zdatnej do użytku wody w obiekcie jest obowiązkiem jego zarządcy oraz właściciela. Brak podjęcia odpowiednich środków może skutkować karą grzywny lub nawet więzienia. Skutecznym sposobem na usunięcie bakterii Legionella z wody jest użycie Generatora dwutlenku chloru – urządzenia cechującego się wysoką niezawodnością, obecnego w ofercie firmy EuroClean.