Woda z kranu

Mieszkańcy wsi Tropie (woj. małopolskie) nieświadomie pili wodę skażoną bakteriami coli i paciorkowcami kałowymi. Na początku września ludzie w miejscowości zaczęli masowo chorować, cierpieli na takie same dolegliwości. Jak wskazują mieszkańcy, spółka zarządzająca lokalnymi wodociągami od 1 września wiedziała o skażeniu, ale nie poinformowała mieszkańców. Sprawę opisuje Radio Kraków.

Zaniedbania ujawnił Marian Lupa, prezes spółki, która kilka lat temu zarządzała wodociągiem w Tropiu. Jak relacjonował Radiu Kraków, zadzwonił do laboratorium w Pszczynie, gdzie badano próbki wody z miejscowości. Tam dowiedział się, że 1 września wyniki badań zostały przedstawione spółce, woda jest skażona, a wodociąg powinien być zamknięty.

Przedstawiciele spółki “Dunajec” zarządzającej wodociągiem w Tropiu, zapewniają, że ustalają przyczyny zdarzenia. Jednocześnie podkreślają, że nie zataili informacji przed mieszkańcami. Prezes spółki Edward Witek tłumaczył reporterce Radia Kraków, że wiadomość o skażeniu otrzymali w piątek 2 września po godz. 14:00. “To było dość późno. Trudno było wtedy poinformować. Wtedy podjęliśmy bezpośrednie działania zapobiegawcze” – zapewniał prezes.

Czytaj dalej>>

Dodaj nowy komentarz

Uzdatnianie wody dla przemysłu
Przeczytaj poprzedni wpis:
NIK negatywnie o dostarczaniu wody pitnej, będą kontrole w całym kraju

Najwyższa Izba Kontroli zapowiada ogólnopolską kontrolę wywiązywania się z obowiązku dostarczania wody pitnej przez gminy i przedsiębiorstwa wodociągowe. To pokłosie...

Zamknij