Kamień kotłowy – co to jest i jak się go pozbyć
Kamień kotłowy w rurach
Kamień kotłowy to mieszanka kilku minerałów, które osadzają się na ściankach rur lub w zbiornikach służących do ogrzewania nieuzdatnianej wody.
Na ich negatywne działanie narażone są zwłaszcza kotły, które mają otwarty obieg wody. Osadzający się w nich kamień kotłowy zwiększa zużycie energii potrzebnej do ogrzewania wody i obniża efektywność urządzenia.
Obecny w kotle kamień może składać się z kilku warstw, które powodują nierównomierne schładzanie części kotła, co w efekcie może powodować jego pęknięcia. Ponadto gdy kocioł jest pod ciśnieniem – istnieje ryzyko eksplozji. Zatkany kocioł ma obniżoną sprawność działania. Może także wydawać specyficzne dźwięki przypominające brzęczenie, trzaskanie lub skrzypienie.
Skład kamienia kotłowego
- krzemian wapnia
- węglan wapnia
- siarczan wapnia
- siarczan magnezu
- wodorotlenek magnezu
- krzemian magnezu
- chlorek wapnia
- wodorotlenek magnezu
Wśród skutków występowania kamienia kotłowego można wymienić takie problemy, jak: zatkany kocioł oraz rury, zniszczona wężownica do ogrzewania ciepłej wody, odkładanie się osadów na kotle, obniżenie sprawności kotła, zabrudzenie, zniszczenie bojlera.
Usuwanie kamienia kotłowego
Kamień kotłowy występuje w twardej wodzie, dlatego niezbędne jest jej zmiękczanie. Zmiękczanie wody polega na przelewaniu jej przez specjalne złoża jonowymienne, które wiążą i usuwają substancje powodujące twardość wody.
Do zmiękczania wody polecamy urządzenia AquaSoftener o odpowiedniej wydajności. Przed przystąpieniem do instalacji zmiękczania konieczne jest wykonanie analizy wody, która wykaże wszystkie obecne w wodzie substancje oraz dobór odpowiedniej metody dezynfekcji..
Problemy z twardą wodą i kamieniem kotłowym?