Jakie czynniki zmieniają posmak i zapach wody oraz jak im przeciwdziałać?
Chlorowy zapach i smak
Chlor już od dziesięcioleci dodaje się do wody w celu dezynfekcji. Niestety może on negatywnie wpływać na nasze zmysły przez swój agresywny chlorowy zapach czy chemiczny cierpki smak.
Słony smak wody
Słony smak wody może być spowodowany przez chlorki. Aniony chlorkowe są jednymi z najczęstszych anionów nieorganicznych w wodzie, powstałych w wyniku rozpuszczania soli.
Słodki smak wody
Słodką wodę możemy niekiedy zaobserwować w przypadku wód butelkowanych, do których producenci dla smaku, ale i konserwacji, dodają CO2.
Żelazisty smak i zapach wody
Nawet stosunkowo niewielkie stężenia żelaza mogą powodować problemy, takie jak zwiększona liczba kolonii bakterii odpowiedzialnych za nieprzyjemny zapach wody.
Gnilny zapach
Gnilny zapach wody jest zwykle spowodowany nadmiernym wzrostem bakterii w wodzie. Przyczyn może być jednak więcej. Często jest to zwiększone stężenie żelaza i manganu.
Migdałowy zapach
Migdałowa woń może oznaczać zapach cyjanowodoru, czyli cyjanku zmieszanego z wodą. W takim przypadku zalecamy niezwłocznie opuścić pomieszczenie.
Często zadawane pytania (FAQ):
Rodzaj nieprzyjemnego zapachu zależy od jego przyczyny. Agresywny, chemiczny i piekący zapach wody może świadczyć o dużej ilości chloru w wodzie. Gnilny zapach może być powodowany nadmiernym wzrostem bakterii, a zapach migdałowy obecnością cyjanku w wodzie. W każdym przypadku należy wykonać badania, aby mieć pewność co do pochodzenia nieprzyjemnego zapachu.
Chcąc pozbyć się zapachu lub posmaku wody, w pierwszej kolejności należy się dowiedzieć, co jest przyczyną niepokojącego zapachu lub smaku wody. Następnie można przejść do rozwiązania problemu, instalując odpowiednią stację uzdatniania wody. Lepszy smak wody uzyskuje się zazwyczaj poprzez zastosowanie filtra z węglem aktywnym. Jednak rozwój bakterii, podwyższona zawartość żelaza lub manganu, również powodujące nieprzyjemny zapach, wymaga innych technologii.