Mieszkańcy gminy Gródek pili wodę z bakteriami przez 2 dni.
Bakterie w wodzie pitnej w gminie k. Nowego Sącza.
W wodzie pitnej i użytkowej dostarczanej przez gminę wykryto bakterie i zanieczyszczenia. Mieszkańcy wsi Tropie (woj. małopolskie) nieświadomie pili wodę skażoną bakteriami coli i paciorkowcami kałowymi. Na początku września ludzie w miejscowości zaczęli masowo chorować. Wszyscy cierpieli na takie same dolegliwości. Jak wskazują mieszkańcy, spółka zarządzająca lokalnymi wodociągami od 1 września wiedziała o skażeniu, ale nie poinformowała mieszkańców. Sprawę opisuje Radio Kraków.
Zaniedbania ujawnił Marian Lupa, prezes spółki, która kilka lat temu zarządzała wodociągiem w Tropiu. Jak relacjonował Radiu Kraków, zadzwonił do laboratorium w Pszczynie, gdzie badano próbki wody z miejscowości. W laboratorium dowiedział się, że 1 września wyniki badań zostały przedstawione spółce, woda jest skażona, a wodociąg powinien być zamknięty.
Przedstawiciele spółki “Dunajec” zarządzającej wodociągiem w Tropiu, zapewniają, że ustalają przyczyny zdarzenia. Jednocześnie podkreślają, że nie zataili informacji przed mieszkańcami. Prezes spółki Edward Witek tłumaczył reporterce Radia Kraków, że wiadomość o skażeniu otrzymali w piątek 2 września po godz. 14:00. “To było dość późno. Trudno było wtedy poinformować. Wtedy podjęliśmy bezpośrednie działania zapobiegawcze” – zapewniał prezes.
Odpowiedzialność za czystość wody ponosi zarządzający wodociągami na danym terenie. Również w interesie gminy leży wykonywanie odpowiednich badań oraz kontrola jakości wody. Graniczne wartości bakterii występujących w wodzie ujęte są w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, które określa wymagania higieniczne dla wody pitnej i ciepłej wody oraz częstotliwość i zakres kontroli wody pitnej.
W ofercie produktów EuroClean znajdują się urządzenia skutecznie i ekologicznie eliminujące bakterie z wody oraz gwarantujące jej efektywne uzdatnianie. Zapraszamy do kontaktu!